اسپریچو

فاش میگویم و از گفته خود دلشادم بنده عشقم و از هر دو جهان آزادم

توشه سفر آخرت چیست؟
نویسنده : مهرداد زاهدی - ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱۱/٢٧
 

 

 

بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar20.sub.ir 

توشه سفر آخرت چیست؟

چرا به اندازه ای که برای معاش دنیا کار می کنیم برای زندگی در آخرت کوشش نمی کنیم ؟ این اعمال خیر و شر که قرار است نتیجه و اثر خودش را به ما نشان د هند چیست؟ اگر بخواهیم درباره اعمالی که همراه سفر آخرتمان ببریم نظر دهیم چند در صد ا ز  کارهای روزانه را قبول داریم تا ثبت شود و روز قیامت به ما و دیگران نشان داده شوند .

امام حسن مجتبی(ع) روز های آخر عمر شریفش به جناده که به دید نشان آمده بودند  وصیت فرمودند :

((استعد سفرک و حقیل زادک قبل حلول  اجلک  ...))   یعنی : برای سفر آخرت مهیا باش و قبل از اینکه اجلت بسر رسد توشه راهت را مهیا کن  ...

 

بحارالانوار جلد44باب 22 حدیث 6 ص149

مگر نمی دانیم  هر یک از اعمال عبادی و کسب صفات حسنه به اندازه توشه ای که برا ی  یک مسافر در سفرش مفید است  برای بعد از مرگ ما مفید است؟چرا در انجام آنها کوتاهی می کنیم ؟ مگر احتمال نمی دهیم گنهکار مورد غضب پروردگارقرار می گیرد ؟  چرا فقط جلوی پای خود را می بینیم؟چون خداوند مهربان است و فعلاً مهلت داده است تا هر کاریمی خواهیم انجام دهیم ؟ و یا قرار است همه گناهان را با کمال


عطوفت و مهربانی ببخشد نباید نسبت به انجام گناه پروایی داشته باشیم؟

 بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar20.sub.ir

لزوم استاد

یکی از کار های مهمی که انسان  باید در زندگی انجام می دهد  راه درست آن را از کسی که می داند بپرسد  و آنرا بطور صحیح انجام دهد.موفقیت کامل  وقتی بدست می آید که کار را برای هدفی که برای آن وضع شده است انجام دهند نه فقط برای اتمام کار و انجام دادن آن. مثل اینگونه افراد همانند کسی استکه عمری دعا های مختلف را مرور می کنند چون می خواهند فقط آن را بخوانند و تمام کنند ولی نمی دانند که این دعا ها برای چیست؟به هدفی که در دعاست توجهی ندارند لذا از خواندن دعا به هیچ معنویتی نمی رسند.

چدر خوبست که انسان  با اعمال درست و صحیح و کم ،بیشترین استفاده معنوی را از زندگی دنیوی خویش برد!چنین فردی با صرف کمترین هزینه می تواند بیشترین بهره و استفاده را از زندگی مادی خود ببرد . خداوند در قرآن همه انسانها را به اعتقاد به توحید ونبوت و کوشش صحیح در سیر بسوی خود فرا می خواند.این راهنمایی پس از سوالی است که مطرح میکندمبنی بر اینکه : آیا می خواهید شما را به تجارتی رهنمون گردم که شما را از عذاب سختی برهاند؟

آیات 10 و 11 سوره صف

در جای دیگری از قرآن کسانیرا که به خاطر صفات رذیله تحت تاثیر شیطان و نفس قرار گرفته اند و در نتیجه بجای استفاده صحیح از هدایت الهی ،گمراهی را بر گزیده اند مصدا افرادی می داند که در تجارتشان سودی نبرده اند.

آیه 16 سوره بقره :

(( اولئک الذین اشترو الضلاله بالهدی مما ربحت تجارتهم و ما کانو مهتدین ))

 

راه ایجاد و تثبیت تقوی

 

حداقل چیزی که خداوند در رآن از همه مردم خواسته است تا در خود ایجاد کنند تقوی است که بعد از آن هر چه هم وساوس شیطا نی و نفس قوی باشد نمی توا ند در انسان تا ثیر بگذارد.لازمه ایجاد این حالت انجام اعمال و اذکاری است که خود پروردگار و معصو مین (ع)بما توصیه فرموده اند اعمال و اذکار همانند واکسنی است که موادش باید از طرف قرآن و روایات که مرجعی والا مرتبه است ارائه شود.ولی افسوس که معمولاً همه دینداران یا اعمال دینی را صحیح انجام نمی دهند و یا اگر تصمیم می گیرند در خود تقوی ایجاد کنند توجیه نیستند که باید تحت برنامه درستی باشند بر گرفته از قرآن و روایات ونمیدانند که از میان هزاران دعا و ذکر و... که در شریعت وارد شده است نباید با فکر خود برنامه ای مداوم  برای خودشان تشخیص دهند و به آن عمل کنند.

 چنین افرادی لزوماً هیچگاه نمی توانند با این نحو برنامه سر خود صفات متقین را در خود بوجودآورند ودر موقعیتهای سخت و دشوارخلاف آن چیزی را که از متقیان انتظار می رود از آنها سر می زند.

 

 بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان        www.bahar20.sub.ir


 
comment نظرات ()